Our Mission
To provide educational and career opportunities through competition and fellowship in order to develop leadership skills and integrity in young people interested in Berkshire, Chester White, Poland China and Spotted swine.

 


Eastern Regional

Gilt and Barrow Results

Photos

SHOWMANSHIP
Novice Name City St
1 Claudia Pfautz Ephrata PA
2 Chasten McConn Avella PA
3 Ethan Bomgardner Mifflinburg PA
4 Thomas Flohr Emmitsburg MD
5 Chase Holloway Darlington MD
6 Justin Short Monkton MD
7 Jeffrey Kessinger Jr. East Berlin PA
8 Alayna Enoff Westminster MD
9 Mary Elliott Poolesville MD
10 Reagan Elliott Poolesville MD
       
Junior  Name City St
1 April Troyer Monkton MD
2 Allison Stoner Taneytown MD
3 Andrew Hough Mount Airy MD
4 Allison Farmer Frederick MD
5 Mackenzie Magaha Beallsville MD
6 Zach Doran Whiteford MD
7 Dylan Youmans Westminster MD
8 Harrison Iager Woodbine MD
9 Haven Reuter White Hall MD
10 Courtney Morton Clarksburg MD
       
INT Name City St
1 Adrian Austin Mount Vernon IL
2 Kim Doran Whiteford MD
3 Jackie Baur Dayton MD
4 Austin Stoner Taneytown MD
5 Gage Frazer Libertytown MD
6 Todd Degasperi Westminster MD
7 John Justin Martin Smithsburg MD
8 Madison Iager Woodbine MD
9 Aiden Bomgardner Mifflinburg PA
10 Amanda Farmer Frederick MD
       
Senior Name City St
1 Gus Mitchem South Solon OH
2 Tyler Hough Mount Airy MD
3  Mallorie Wippel Orient OH
4 Jason Talbert Westminster MD
5 Amanda Fabi Felton DE
6 Heidi Benner Woodbine MD
7 Megan Fabi Felton DE
8 Jamie Openshaw Hampstead MD
9 Caitlyn McConn West Alexander PA
10 Shannon Sims Gaithersburg MD

 

JUDGING CONTEST    
NOVICE Name City State
1 Chase Holloway Darlington MD
2  Chasten McConn Avella PA
3 Jeffrey Kessinger Jr. East Berlin PA
4 Claudia Pfautz Ephrata PA
5 Ethan Bomgardner Mifflinburg PA
6 Justin Short Monkton MD
7 Alayna Enoff Westminster MD
8 Aubrey Short Monkton MD
9 Thomas Flohr Emmitsburg MD
10        
       
Junior Name City State
1 Andrew  Hough Mount Airy MD
2 April  Troyer Monkton MD
3 Grace  Graham Felton PA
4 Colby  Hough Lisbon MD
5 Dylan  Youmans Westminster MD
6 Courtney  Morton Clarksburg MD
7 Haven  Reuter White Hall MD
8 Allison  Stoner Taneytown MD
9 Allison  Farmer Frederick MD
10 Emma  Taylor White Hall MD
       
INT Name City State
1 Adrian  Austin Mount Vernon IL
2 Austin  Stoner Taneytown MD
3 Jackie  Bauer Dayton MD
4 Brook  Bowers Taneytown MD
5 Todd  Degasperi Westminster MD
6 Aiden  Bomgardner Mifflinburg PA
7 Miranda  Iager Woodbine MD
8 Madison Foster    
9 Kristin Gruber    
10 Drew  Harris Harrington DE
       
Senior Name City State
1 Amanda  Fabi Felton DE
2 Kane Austin Mount Vernon IL
3 Kayla Kemp    
4 Gus  Mitchem South Solon OH
5 Matt  Talbert Westminster MD
6  Mallorie  Wippel Orient OH
7 Jason  Talbert Westminster MD
8 Heidi  Benner Woodbine MD
9 Laura  McClements Clayton DE
10 Caitlyn  McConn West Alexander PA
       
SKILLATHON    
NOVICE Name City State
1 Chasten McConn Avella PA
2 Ethan Bomgardner Mifflinburg PA
3 Chase Holloway Darlington MD
4 Thomas Flohr Emmitsburg MD
5 Jeffrey Kessinger East Berlin PA
6 Claudia Pfautz Ephrata PA
7 Justin Short Monkton MD
8 Alayna Enoff Westminster MD
9 Aubrey Short Monkton MD
10        
       
Junior Name City State
1 Grace  Graham Felton PA
2 April  Troyer Monkton MD
3 Allison  Stoner Taneytown MD
4 Allison  Farmer Frederick MD
5 Courtney  Morton Clarksburg MD
6 Colby  Hough Lisbon MD
7 Haven  Reuter White Hall MD
8 Andrew  Miles Clayton DE
9 Andrew  Hough Mount Airy MD
10 Dylan  Youmans Westminster MD
       
INT Name City State
1 Adrian Austin Mount Vernon IL
2 John Justin Martin Smithsburg MD
3 Jackie Bauer Dayton MD
4 Drew Harris Harrington DE
5 Miranda Iager Woodbine MD
6 Austin Stoner Taneytown MD
7 Nathan Snyder    
8 Kristen Kemp    
9 Todd Degasperi Westminster MD
10 Rebecca Herriotts Glenwood MD
       
SENIOR Name City State
1 Kane Austin Mount Vernon IL
2 Amanda  Fabi Felton DE
3 Andrew  Bauer Dayton MD
4 Megan  Fabi Felton DE
5 Matt  Talbert Westminster MD
6 Laura  McClements Clayton DE
7 Tyler  Hough Mount Airy MD
8 Caleb Enoff    
9 Heidi  Benner Woodbine MD
10 Kayla Kemp    

 

SWEEPSTAKES    
NOVICE Name City State
1 Chasten McConn Avella PA
2 Chase Holloway Darlington MD
3 Ethan Bomgardner Mifflinburg PA
4 Claudia Pfautz Ephrata PA
5 Jeffery Kessinger Jr. East Berlin PA
6 Thomas Flohr Emmitsburg MD
7 Justin Short Monkton MD
8 Alayna Enoff Westminster MD
9 Aubrey Short Monkton MD
10        
       
JUNIOR Name City State
1 April  Troyer Monkton MD
2 Allison  Stoner Taneytown MD
3 Andrew  Hough Mount Airy MD
4 Grace  Graham Felton PA
5 Allison  Farmer Frederick MD
6 Courtney  Morton Clarksburg MD
7 Colby  Hough Lisbon MD
8 Dylan  Youmans Westminster MD
9 Haven  Reuter White Hall MD
10 May Troyer Monkton MD
       
INT Name City State
1 Adrian  Austin Mount Vernon IL
2 Jackie  Bauer Dayton MD
3 Austin  Stoner Taneytown MD
4 John Justin  Martin Smithsburg MD
5 Todd  Degasperi Westminster MD
6 Miranda  Iager Woodbine MD
7 Kim  Doran Whiteford MD
8 Drew  Harris Harrington DE
9 Brook  Bowers Taneytown MD
10 Aiden  Bomgardner Mifflinburg PA